در میان انبوه اپلیکیشن های پیام رسانی که این روزها در موبایل ها می بینیم، شکی نیست که تلگرام یکی از محبوب ترین آنهاست.شاید به دنبال نمایش اطلاعات سایت خود در کانال های تلگرامی هستید و یا میخواهید با ربات های تلگرام بسیاری از فعالیت ها را مکانیزه کرده و به ربات بسپارید. یک ربات تلگرام می تواند 24 ساعت در روز و 7 روز هفته خدمات ارائه دهد. بنابراین داشتن یک ربات تلگرامی می تواند جایگزین مناسبی برای بسیاری از فعالیت های انسانی باشد.

بات تلگرام چیست

بات تلگرام نوعی حساب کاربری ویژه است که برای ارسال و دریافت خودکار پیام طراحی‌شده است. کاربران می‌توانند با ارسال دستورات گوناگون با بات های تلگرام در ارتباط باشند، این ارتباط می‌تواند در یک مکالمه شخصی و یا در یک گروه ایجاد شود. شما می‌توانید بات خود را با استفاده از API تلگرام و از طریق درخواست‌های HTTPS مدیریت کنید.

تفاوت‌های بات تلگرام با افراد

• بات ها آخرین زمان آنلاین بودن ندارند و همیشه عبارت bot برای آن‌ها نمایش داده می‌شود.

• بات ها فضای محدودی برای ذخیره اطلاعات دارند و پیام‌های قدیمی‌تر پس از پردازش توسط شما حذف می‌شوند.

• بات تلگرام نمی‌تواند شروع‌کننده مکالمه با کاربران باشد، تنها زمانی که کاربر بات را به گروه اضافه کند یا به آن پیام بفرستد امکان ارسال پیام از طرف بات وجود خواهد داشت.

• در انتهای نام کاربری بات همیشه کلمه bot حضور دارد.

• با اضافه شدن بات به گروه، همه پیام‌ها توسط بات دریافت و تحلیل نمی‌شود مگر آنکه تنظیمات آن را تغییر داده باشید.

• بات های تلگرام هرگز غیرفعال، آفلاین یا خسته نمی‌شوند!

کاربردهای بات تلگرام

درواقع می‌توان گفت که بات تلگرام می‌تواند هر کاربردی داشته باشد! نحوه استفاده از آن‌ها به خلاقیت شما و الگوریتم‌هایی که برای آن تعریف می‌کنید بستگی دارد. برخی از کاربردهای آن‌ها به شرح زیر است:

• ارتباط با وب‌سرویس‌ها: یک بات تلگرام می‌تواند فعالیت‌های شمارا کوتاه و بهینه کند، به‌عنوان‌مثال شما می‌توانید هر زمان دیدگاه یا فرم تماس جدیدی در سایت  ارسال شد، مستقیماً در تلگرام آن را دریافت کنید. و یا آخرین ایمیل‌های خود را به‌حساب تلگرام خود منتقل کنید.

• ساخت بازی‌های فکری ساده: نحوه ارتباط شما با بات تلگرام از طریق API این قابلیت را ایجاد می‌کند که به‌سرعت پاسخ‌های کاربران را تحلیل کرده و نتایج متناسب  با آن را برایشان ارسال کنید. این قابلیت به شما امکان می‌دهد بازی‌های گوناگونی را طراحی و پیاده‌سازی نمایید.

• ابزارهای کاربردی: بات تلگرام می‌تواند هر کاربردی داشته باشد، شما هستید که کارایی آن را طرح‌ریزی می‌کنید. دریافت نرخ ارز، اطلاعات هواشناسی، اخبار روز و تفریح  و سرگرمی هرکدام نمونه‌های موفقی از کاربرد بات تلگرام هستند.

TOP